Jak wrócić do treningu po chorobie.

Koniec choroby. Mimo to czujesz się słabo i wydaje Ci się że każdy wysiłek fizyczny to będzie droga przez mękę. Treningi które do tej pory robiłeś z dużą rezerwą, teraz sprawiają, że ledwo oddychasz, brakuje Ci tlenu i mocy w mięśniach. Koszulka w której ćwiczysz jest cała mokra, a ćwiczenia które wykonywałeś stają sie dużo trudniejsze, serie dłuższe, a cieżarki cięższe… Zmuszony jesteś do dłuższych przerw i mniejszych obciążeń,a głowa podpowiada Ci żebyś już skończył, poddał się i poczekał.

Znasz to uczucie?  Powrót do aktywności fizycznej po chorobie, przeziębieniu czy po prostu długiej przerwie może być trudny, ale wcale nie musi, jeśli tylko zrobisz to z głową! Sam jestem na etapie powrotu do formy dlatego postanowiłem podzielić się z Wami tym poradnikiem “Jak wrócić do treningu po chorobie”   ZAPRASZAM

POWROTY SĄ CIĘŻKIE

Nie dość, że nasz organizm  broni się przed wysiłkiem, wszystko przychodzi nam z podwójnym trudem, czujemy, że nogi mamy z waty a barki bolą już przy drugim powtóreniu, to jeszcze lekkie szczypanie w gardle, resztki kataru i problemy z oddechem utrudniają sprawę. Jeszcze gorzej, jeżeli przed chorobą byliśmy naprawdę w dobrej formie a teraz okazuje się że po kilku ćwiczeniach jesteś blady jest ci słabo i brakuje tlenu. Bardzo to demotywujące.

DLACZEGO TAK SIE DZIEJE?

Podczas choroby lub dłużej przerwy najbardziej ucierpi twoja wytrzymałość.Regularny trening ma kluczowy wpływ na jej rozwój lub utrzymanie, więc jeśli miałeś dłuższą przerwę – możesz być pewny, że twoja kondycja będzie w gorszym stanie.  Zacznij od spokojniejszych treningów, a po kilku czasami kilkunastu treningów wrócisz na swój wysoki poziom.

  • Wytrzymałość jest to zdolność do prowadzenia wysiłku fizycznego z określoną intensywnością, bez znacznego obniżenia jego skuteczności, z równoczesnym utrzymaniu zwiększonej odporności na zmęczenie. Wytrzymałość w głównej mierze zależy od wydolności organizmu – stanowi ona niejako jej biologiczną podstawę. Z kolei za wydolność ustroju odpowiada prawidłowe funkcjonowanie układów krążenia oraz oddechowego.

Ponadto jeśli powodem przerwy w treningu była choroba to trzeba brać pod uwagę fakt że nasze ciało jest osłabione w wyniku walki z drobnoustrojami. Będzie miało to wpływ również na twoją moc, siłę i kondycję, ale wcale nie znaczy, że musisz zaczynać od zera!

  1. Niech twój trening będzie krótszy
  2. Intensywność na poziomie 50 – 60% Twojego normalnego treningu
  3. Rób sobie częstsze i dłuższe przerwy, w zależności od samopoczucia
  4. Pamiętaj o odpowiedniej rozrzewce
  5. Nie irytuj sie ani nie zniechęcaj! Powalcz ze sobą i ze swoimi słabościami, a już po kilku treningach znów bedziesz mógł przenosić góry.

NIGDY nie rób treningu „na siłę” i wbrew sobie po przerwie. Jeśli czujesz się słabo lub jest ci niedobrze – przerwij i napij się wody.

PAMIĘTAJ!!

TRENUJESZ DLA WŁASNEGO ZDROWIA I LEPSZEGO SAMOPOCZUCIA, TRENING MA BYĆ WYZWANIEM, MA BYĆ WYMAGAJĄCY, ALE JEŚLI CZUJESZ SIĘ OSŁABIONY PO CHOROBIE RÓB TO Z GŁOWĄ, A PRZYNIESIE TO LEPSZE EFEKTY NIŻ KATOWANIE SIĘ BEZWZGLĘDNIE TRENINGAMI, KTÓRE ROBIŁEŚ PRZED CHOROBĄ.

DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NALEŻY WRÓCIĆ JAK NAJSZYBCIEJ, I ZNOWU POWOLUTKU MAŁYMI KROKAMI NA SZCZYT FORMY, KTÓRA POZWOLI CI CIESZYĆ SIE CODZIENNOŚCIĄ.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: