TRENER PERSONALNY EMS

TRENERZY PERSONALNI EMS TRENUJ30MINUT.PL
POZNAJ NAS!

TRENUJEMY W STUDIO EMS TRENUJ30MINUT
NA GRODZISKIEJ 17A W POZNANIU

Kim jest trener personalny?

Jeszcze do niedawna, zawód ten był postrzegany przez pryzmat niezbyt rozgarniętego, przerośniętego osiłka, który mówi Ci jak masz machać sztangą, aby zrobić masę. To jest mit. Istnieją wprawdzie jeszcze tacy trenerzy, ale to już gatunek wymierający. Dziś, trener musi być kompletny i niczym omnibus posiadać wiedzę z wielu dziedzin, aby móc ją skutecznie łączyć. W dzisiejszej pracy trenera personalnego liczy się holistyczne podejście do klienta. Z tego wpisu dowiesz się jakie są cechy dobrego trenera personalnego: co powinien wiedzieć, jakie umiejętności posiadać. To wszystko, aby ułatwić wybór tego właściwego.

Cechy dobrego Trenera Personalnego

Trener personalny, co oczywiste, musi posiadać wiedzę z zakresu metod treningu. To jest podstawa, bez której przepadnie na rynku. Większość klientów, zgłaszających się do trenerów personalnych, jest motywowanych chęcią poprawy swojej sylwetki. Wydawać się by mogło, że wystarczy wiedza z zakresu „treningu odchudzającego” (o ile taki istnieje … ;)) i taśmowo bierzemy pacjentów na treningi personalne. No cóż… sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Każda osoba jest inna, ma inne preferencje, inny poziom sprawności. W efekcie inny rodzaj treningu będzie dla niego odpowiedni. Nawet jeśli, dla uproszczenia, wszyscy chcą schudnąć. Kilka bardzo podstawowych obszarów po których trener powinien potrafić się poruszać (w żadnym razie nie uważam tego za metodologicznie przemyślany podział – ot kilka popularnych haseł):

trening kulturystyczny (np. typowy split, FBW)
trening siły/mocy maksymalnej (np. Bill Starr 5×5, 5/3/1 Jima Wendlera)
trening funkcjonalny (np. CrossFit)
trening obwodowy, interwałowy
trening pod specyficzne dyscypliny sportowe (np. bieganie, triathlon)

Sama znajomość i umiejętność prowadzenia treningów w ramach określonych metod nie wystarczy. Każdy kompletny trener personalny powinien, w mojej opinii, posiadać wiedzę z trzech podstawowych sfer: trening medyczny, odżywianie oraz psychologia treningu.
Fizjoterapeuta na siłowni

Coraz większe grupy osób decydują się zapisać do fitness klubu i rozpocząć, na nowo, aktywny tryb życia. W związku z tym, na siłowni nie trenują już tylko wysportowane i sprawne osoby, ale również przeciętni ludzie z całą gamą przypadłości zdrowotnych. Często znaczna część tych „urazów” aparatu ruchu wynika z braku ruchu przez wiele lat. Co ważne, trzeba podkreślić, że na siłownię i dalej do trenera personalnego zapisują się ludzie w gruncie zdrowi. Osoby z poważną kontuzją czy przewlekłymi problemami aparatu ruchu pójdą w pierwszej kolejności do lekarza lub fizjoterapeuty, a nie do trenera. To oczywiście nie oznacza, że trener nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy umożliwiającej mu budowanie planu treningowe uwzględniającego dolegliwości klienta. Kilka, najczęstszych, problemów z którymi trenerzy mogą się spotkać:

trening przy przepuklinie
wady postawy
trening po kontuzji (np. rekonstrukcja ACL)
bóle, ograniczenia mobilności w stawie barkowym
bóle pleców (np. rwa kulszowa)

Najwięcej problemów, z którymi musi sobie radzić trener, dotyczy aparatu ruchu. Stąd przydaje się posiadanie bazy wiedzy zbliżonej do fizjoterapeutów. Jednak aparat ruchu to nie jedyne sfery medyczne ważne dla pracy trenerów.
Trener personalny lekarzem pierwszego kontaktu?

Bardzo często trener personalny występuję w roli „lekarza pierwszego kontaktu„. Trener, jako ktoś kto pracująca na co dzień z ciałem, naturalnie buduje swój autorytet osoby mającej szerokie pojęcie o zdrowiu ludzkim. Niejednokrotnie byłem świadkiem, jak trener odsyłał swojego klienta do lekarza czy na badania bo zaobserwował symptomy, które wskazywały na problemy zdrowotne. Z drugiej strony, każdy dobry trener, powinien wykonywać bardzo dokładny wywiad medyczny. Niezbędna jest do tego podstawowa wiedza medyczna:

choroby układu krążenia (np. nadciśnienie, arytmia)
choroby układu oddechowego (np. astma)
choroby układy hormonalnego (np. niedoczynność tarczycy)
choroby układu nerwowego (np. padaczka)

Trener personalny to też dietetyk

Bardzo wielu trenerów posiada wiedzę na temat odżywiania, , nie przesadzam, większą niż niejeden dietetyk po studiach. Zwłaszcza osoby z doświadczeniem wyniesionym ze sportów sylwetkowych dysponują bardzo dużą świadomością żywieniową. Jeśli chcemy schudnąć bądź po prostu poprawić sylwetkę niemal każdy trener, również ja, powtarza swoim podopiecznym, że od treningu istotniejsze jest właściwe odżywianie. Praca nad stylem odżywiania ich klienta jest teraz standardem wśród trenerów personalnych:

zasady zdrowego odżywiania
odżywianie w chorobie (np. cukrzyca)
dieta bezglutenowa
dieta dla wegetarian
uczulenia pokarmowe

Oczywiście trener personalny nie jest wstanie zastąpić pełnoetatowego dietetyka i nawet nie powinien. Jednak powinien potrafić pomóc swojemu klientowi w zmianie stylu żywienia. Większość z nas wymaga bardzo prostych i podstawowych zmian w obrębie diety… niestety wprowadzenie tych najbardziej podstawowych nawyków jest często bardzo trudno. W związku z tym, trener powinien też być…

Jesteś trenerem personalnym?

Chcesz dołączyć do naszego zespołu, i rozwijać swoje umiejętności poznając technologię EMS? Wyślij nam swoje CV, zadzwoń, przyjdź do naszego studio!
Chętnie Cię poznamy! KONTAKT